Design Week - Mediolan 2013

DESIGN SZEROKO POJĘTY

Fiera di Milano jest największą imprezą wnętrzarską na świecie. Ogromne centrum wystawiennicze w Rho, pod Mediolanem, wielkości 230 000m2, na którym co roku prezentuje się ok. 2500 wystawców z całego świata, gościło w tym roku ponad 320 000 odwiedzających.

Jednak targi w Mediolanie to nie tylko wnętrza w Rho. Projektanci prezentują różne swoje produkty i zdolności, przykuwają uwagę ciekawymi, a nawet szokującymi ekspozycjami w kilku strefach miejskich. Najbardziej awangardowa jest Ventura Lambrate w północnej części Mediolanu, nieco oddalona od centrum. W postindustrialnych halach młodzi projektanci prezentują swoje nietuzinkowe pomysły – ich projekty jak i otoczenie robią wrażenie.

Nie zapominajmy, że impreza odbywa się w stolicy mody i designu – samo przejście po ulicach i tak zwany window shopping dostarcza wielu wrażeń estetycznych. Dla miłośników takich doznań idealną strefą będzie dzielnica Brery znajdująca się w samym centrum miasta, co sprawia, że punkty designu ogląda się wśród zabytkowych kamienic, ulic i zaułków.  

 

DYNAMIZM I KOLOR

W przeciwieństwie do zeszłorocznych projektów, które cechowała prosta forma i symetria, w tym roku zapanował dynamizm. Wcześniej przeważały płaskie elementy, teraz wystają, pojawiły się nieregularne kształty i cięcia, różne głębokości, wysokości, skosy lub wnęki.

Często przewija się kolor – można zaobserwować odważne połączenia, jak również bardziej subtelny akcent wewnątrz mebla lub na jego zgięciu. Jest nieodłącznym elementem meblościanek, w pastelowych lub żywych odcieniach.  

 

TEKTURA JEST COOL

Absolutnym hitem okazał się tektury – meble z tektury, lampy z tektury, ekspozycje z tektury – użyteczna, wytrzymała, interesująca.

 

DREWNO

Wszechobecne i zawsze w modzie – drewno - im bardziej naturalne i surowe, w tym większy wprawia zachwyt. W połączeniu ze stalą tworzy idealną kompozycję.  

 

OŚWIETLENIE

Niestety nic się nie zmieniło w zakresie konieczności wyboru pomiędzy lampą świecącą a dobrze wyglądającą. Projekty zachwycają natomiast swoimi kształtami i sposobem padania światła. Niektóre lampy to prawdziwe dzieła sztuki, tworzące piękne kompozycje ścienne i wspaniałe efekty świetlne. Wykonane są z różnych materiałów, takich jak korek, beton, drewno, tekstylia czy pióra.

 

OKŁADZINY ŚCIENNE I PODŁOGOWE

W szale oglądania warto czasem przystanąć i spojrzeć pod nogi i na boki, aby nie przegapić okładzin ściennych, które częściej niż zwykle stanowią zaledwie tło. To, co na tegorocznych targach zostało zaprezentowane, świadczy o tym, że nowe pomysły mogą się pojawiać również w dziedzinie dywanów, które są jednym z najstarszych elementów dekoracyjnych w dziejach.